Erdoğan-Özel görüşmesinde neler konuşulacak? AK Partili Usta’dan önemli açıklama

Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Başketn Kulisi’nin bu haftaki konuğu AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta oldu. Usta, Mehmet Acet’in gündeme dair sorularını yanıtladı…

İşte Leyla Şahin Usta’nın açıklamalarından satır başları;

ERDOĞAN’DAN BAYRAK DEĞİŞİMİ YORUMU: AK PARTİ’DE NELER DEĞİŞECEK?

“31 Mart yerel seçiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda vatandaşımızın verdiği mesajları okuduğunu ve bununla ilgili birtakım aksiyonlar alınacağını söyledi. Öncelikle iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıracağız dedi Sayın Cumhurbaşkanımız. Önemli olan AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan. Bu kimliği düzgün taşımak partiyi 2028 hedeflerimize iyi götürmek önemli olan. Bunun için yürüdüğümüz yolda elbette değişiklikler yapılabilir.

Biz reformist bir partiyiz. Yeniliklere açık bir partiyiz. Bunun zamanı nerede ve ne zaman olduğuna dair kararı Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız kendisi karar verecektir. Bununla ilgili söz söyleme yetkisi açıklama yetkisi bizde değil tabi ki. Salı günü bir MYK’mız var. Konuşulacak, ne takdir ettiği ne ön gürdüyse bizimle paylaşacak. Duyumlar, dedikodular üzerinden konuşmak doğru değil diye düşünüyorum. Doğru kararlar vereceğine inanıyoruz. Hayırlı ve iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Değişimlerle birlikte yeni bir bayrak yarışı şeklinde görüyoruz ki bizde zaten böyle devam eder. Biz bu yapıyı koruyarak bu hale geldik.

Kimse ne oyunun dışında kalıyor bizde ne de tamamen kendi başında bir yerde sabit kalmıyor. Parlamento her zamankinden daha güçlü. Muhalefet hep söylerdi parlamenter sistemi getirelim diye. Kendileri Genel Başkanlarını Milletvekili olarak sokamadılar Meclis’e. Tercih etmediler. Hepsinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olma hayali vardı. Asıl Parlamento önemli ve güçlü. Cumhurbaşkanımız bunu gördü ve insan kaynağını doğru değerlendirmek noktasında vereceği kararlarla güzel bir dönemin başlayacağını düşünüyorum.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİ POLİTİKASINDA YENİ HAMLELER

Ekonomi politikasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın tavrı çok net. Ülkenin yararı ve çıakrı için ne yapılması gerekiyorsa zor bir reçete var önümüzde ama bunu hep birlikte başaracağız. Seçim öncesinde emeklilerle ilgili taleplerin çok yükseldiğini biliyoruz. Bu mesajları aldık. İki yıl içinde hedefimiz enflasyonu yeniden tekli rakamlara düşürmek. Bunun için de uygulanan bir yol var. Bundan şaşmamak için ciddi bir karar var. Popülist söyleme seçim var diyerek kaymadan mücadelede geri adım atmadık farkındaysanız. Zor bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik zorlukların farkındayız.

Adalet sisteminin düzeltilebilmesi, hukukla ilgili düzenlemelerin daha rahat yapılabilmesi için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Hala bir takım erklerin ve güçlerin vatandaşlarımızın daha üstündeymişçesine bir askeri vesayetten kalmış bir anayasa ile yönetiliyoruz. O yüzden yeni anayasa ile bu değişikliklerin daha köklü ve başarılı olabilmesi için önemli bir adım. Yargıda reformları hep yapıyoruz. Bunlar devam edecek. Milletin önünü ve refahını arttıracak adımlar.

KAMUDA TASARRUF MESELESİ

Şuanda Meclis’te bir düzenlemeye gerek yok. Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dair bir bilgi gelmedi. Mesela hiç başlanmamış yatırımlarımız var bunlar proje aşamasındalar bütçe bekliyorlar. Hiç başlanmamış yatırımlara şuan için acele edip başlamamak, tam tersine yüzde 70 ve üzerindeki yatırımları bitirmek amacımız. Hem yatırımın bitirilmesi hem de vatandaşa verilecek hizmetin kalitesinin hissedeceği refahın arttırılmasıyla ilgili yatırımlar. Bu önemli bir aşama. 

Araç sayılarımız azaltılacak. Tespit edilecek ihtiyaç olmadan bir kenarda tutulan ne kadar araç varsa bunların hepsi bir değerlendirmeden geçecek. Yeni bina yapılmasından tutun içinin döşemesine varana kadar mutlaka tasarruf tedbirleriyle hareket edilecek. Belediyelerimizin tasarruflu olmaları gerekiyor. 

ERDOĞAN- ÖZEL GÖRÜŞMESİ NE ZAMAN OLACAK?

Görüşmenin ne zaman olacağı konusunda tam bir bilgi yok. Bu hafta ya da diğer hafta için özel kalemler çalışacak diye konuşuldu. Muhtemelen Beştepe’de olacak. Hiç konuşulmaması anormaldi. Kılıçdaroğlu’nun Özel’in görüşme talebi sonrası ‘Müzakere edilmez, mücadele edilir açıklaması bu sorunun nereden kaynaklandığını gösteriyor.

İlk görüşme karar değil, müzakerelerin başlaması ve devam etmesi açısından bir adımdır. Özgür Özel kendi önceki Genel Başkanları ve kendi parti ekipleriyle konuşarak gündemleri getireceğini söylüyor. En başta ekonomi oalcak sanırım, kendisi de söylüyor. Bunlar bizim de ana gündemimiz. Ülkenin bu sorunlarının çözülmesi için ‘konuşalım’ demek güzel bir şey. 

Olumlu bir sürecin devam edeceği kanısındayım. Yeni görüşmelere imkan ve fırsat olacaktır. 

Özgür Özel yeni bir Genel Başkan, Müsavat Dervişoğlu İyi Parti’nin yeni Genel Başkanı seçimsiz 4 yıl olduğu için yeni bir dönem diyebiliriz. 

(Özgür Özel’in 23 Nisan’da “Koltuğa iyice yerleşmezseniz kaldırabilirler” açıklaması)

CHP’ye oy verip vatanını, bayrağını, milletini seven terörle ciddi mesafesini koyan tabanı var. CHP iç çekişmeden dolayı bu kitleyi tamamen görmezden geldi. İmamoğlu ile Özgür Özel’in yaşadıklarını seçim sürecinde gördük. Bu çekişme bitmedi devam ediyor, bunu da görüyoruz. Özel’i indirmeye çalışan birileri de var demek ki. Özel’in işinin zor olduğunun farkındayız. 

(Adalet Bakanı Tunç ve Bahçeli’nin DEM Parti açıklaması)

Kayyum tercih edilemez ama ortak değerlerimize saldırı var. DEM Parti hiçbir ortamda ‘PKK terör örgütüdür’ diyemedi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x